Witaj!

Cel sajtu

Zapisanie wyniku badania lekarskiego, zwłaszcza badania przedmiotowego lub badań dodatkowych czy obserwacji lekarskich wiąże się z koniecznością zapisania wielu zdań. Im więcej jest napisane, tym więcej skorzystamy sięgając później po swoje notatki (chyba że dysponujemy pamięcią absolutną) czy skorzystają koleżanki i koledzy czytając nasze zapiski.

Niestety, im więcej chcemy zapisać, tym więcej trzeba poświęcić na to czasu.

Skrócenie tego czasu i zmniejszenie objętości notatek możliwe poprzez zastosowanie skrótów. Są one stosowane w Polsce, jednak wydaje się, że nadal zbyt rzadko. Część skrótów jest powszechnie znana (np RR - ciśnienie tętnicze krwi, od Riva-Rocci czy b/z - bez zmian). Wiele skrótów pochodzi z języka angielskiego, gdzie są one bardzo powszechne przy pisaniu dokumentacji medycznej (np bardziej znane to oczywiście BP lub HR i prawie nieznane w Polsce jak BIBA - ang. brought in by ambulance lub PERLAA - ang. pupils equal, reactive to light and accomodation).

Ryzykiem przy stosowaniu skrótów jest ich nieznajomość przez czytającego.

Istnieją już strony internetowe, poświęcone skrótom, nie znalazłem jednak strony, która odzwierciedlałaby codzienną praktykę.

Celem niniejszych stron jest:

  • spopularyzowanie stosowania skrótów,
  • tworzenie nowych,
  • ujednolicanie stosowanych skrótów,
  • stworzenie źródła, gdzie można sprawdzić, co określony oznacza skrót

Oczywiście nie przejmujemy się faktem, że wiele osób, zwłaszcza spośród tych piszących podręczniki czy artykuły do prasy medycznej uważa skróty za głupie, prostackie, nie-dla-prawdziwych-lekarzy itd. Medycyna jest nauką utylitarną i o wartości stosowanych metod decyduje ich skuteczność poprawy opieki nad naszymi pacjentami. Skróty właściwie stosowane i powszechnie znane przyczyniają się do poprawy naszej skuteczności leczenia pacjentów.

Dodawanie nowych skrótów na stronie dla każdej litery:

Z

strona 2 z 2« poprzednia12
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License